Plané neštovice

Průběh planých neštovic

Kdy kontaktovat lékaře

Léčba planých neštovic

Plané neštovice je vysoce nakažlivé virové onemocnění typické pro dětský věk. Původcem je virus varicella-zoster. Hlavním příznakem onemocnění jsou svědivé vyrážky s puchýřky naplněnými tekutinou. Inkubační doba planých neštovic je obvykle 2- 3 týdny. Virus se šíří nejčastěji kapénkami z dýchacích cest nebo dotekem tekutiny z puchýřků. Windpocken

Dítě je infekční již 1 až 2 dny před výsevem vyrážky a dále až 3 dny po posledním výsevu vyrážky. Plané neštovicemají u jinak zdravých dětí většinou lehký průběh. Vzácně se mohou vyskytnout komplikace, jako např. bakteriální kožní infekce, zápal plic nebo encefalitida. Při onemocnění ve vyšším věku je riziko komplikací vyšší. Proděláním onemocnění vzniká doživotní imunita proti planým neštovicích, ale v dospělém věku je bohužel možná reaktivace viru v organizmu v podobě onemocnění pásovým oparem (obvykle u osob s poruchou imunity, např. onkologických pacientů nebo HIV pozitivních osob).

Průběh planých neštovic

1 až 2 dny před výsevem vyrážky se mohou u dítěte objevit příznaky, které připomínají běžnou respirační virózu, především zvýšená teplota, popř. horečka a bolest hlavy, v některých případech i rýma nebo kašel. Poté se na kůži, nejčastěji vlasech a na trupu, objeví růžovočervené skvrnky, ze kterých po 2 až 3 dnech vznikají puchýřky, naplněné nejprve čirou a později mléčně zbarvenou tekutinou. 4. až 5. den po výsevu začínají puchýřky zasychat a hojit se. Puchýřky se objevují ve vlnách, takže dítě má na těle současně vyrážky v různých fázích vývoje. Vyrážka se postupně šíří po celém těle. Počet vyrážek může dosahovat až několika stovek. Zvýšená teplota obvykle trvá po celou dobu výsevu vyrážky, ale postupně klesá. Vyrážka velmi silně svědí, ale je nutné zabránit dítěte ve škrábání, protože škrábáním může dojít k rozvoji bakteriální infekce kůže nebo ke vzniku jizviček. Velmi vhodné je ostříhat dítěti nehty.

Kdy kontaktovat lékaře

  • vždy, pokud se plané neštovice objeví u dítěte mladšího 6 měsíců,
  • pokud má dítě horečku vyšší než 39 °C,
  • pokud teplota neklesá ani po 3 – 4 dnech,
  • pokud je kůže kolem vyrážek zarudlá, horká nebo velmi citlivá - může být příznakem bakteriální infekce,
  • ihned, pokud dítě vykazuje známky postižení nervového systému, např. zvrací, je zmatené, nereaguje na podněty, ztrácí rovnováhu, je podrážděné nebo nezvykle spavé, má křeče apod.

 

Léčba planých neštovic

K snížení teploty je možné podat:

  • paralenové čípky nebo sirup –  možno podávat od narození
  • ibuprofen - nepodávat, může zhoršit průběh neštovic! 

Dítěti do 15 let nikdy nepodávejte aspirin, ten může vyvolat smrtelně nebezpečné onemocnění, tzv. Reyův syndrom.

Pro zmírnění svědění se obvykle doporučuje:

  • časté (i vícekrát denně) omývání kůže vodou - sprchovat, nekoupat
  • vyrážku je možné mazat tenkou vrstvou speciálního gelu na neštovice Virasoothe či tělového mléka Tanno-Hermal, Sudokrému. Tekutý pudr či jiné roztoky jsou již zastaralé a nemají své medicínské opodstatnění.
  •  
  • homeopatika vhodná k léčbě neštovic - Oscillococcinum podat co nejdříve od začátku příznaků 3x denně 1 dozu, Rhus toxicodendron 15CH 3x denně 5granulí, po zaschnutí puchýřků Antimonum tartaricum 9CH 3x denně do sloupnutí stroupků. 

 

Kontakt

MUDr. Květoslava Kacířová
Otakara Jeremiáše 1973/4
Ostrava Poruba
708 00


+420 596 411 359

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode