Pár rad na začátek

Homeopatika se cucají nebo vloží pod jazyk a nechají rozpustit. Malým dětem se rozpustí v troše kojenecké vody a vkapou se do dutiny ústní. V době bezprostředního podání by se neměl jíst mentol (bonbony, žvýkačky, pasta na zuby) a němělo by se jíst alespoň 15 minut před a po aplikací. I když náhodně dítě sní celou tubu homeopatik, nemůže se intoxikovat!

Jedna dávka je vždy 5 kuliček najednou a není-li níže udáno jinak, při akutních stavech (např. akutní horečka) se dávky rychle za sebou opakují - klidně i po 10 - 20 minutách. Při zlepšení stavu se pak dávkování postupně snižuje. Na počátku každé choroby je výhodou podat alepoň 3 dávky OSCILOCCOCINUM.

CHŘIPKY

  • Období inkubace - člověk se setkal s nemocným a má strach, že onemocní, nebo na něj už něco leze - OSCILOCCOCINUM - 1 ampulka 3x denně, u kojenců stačí 1/2 ampulky.
  • Období akutního onemocnění - akutně vysoká horečka, třesavka, bušení srdce, zrudlá a horká, velmi suchá kůže, neklid, dítě se NEPOTÍ a má silnou žízeň, bolesti očí, kašel, často po prudkém prochlazení - ACONITUM 9 CH.
  • Akutně vysoká horečka, zčervenání, trvalé bolesti hlavy, suchost sliznic, dítě se potí (hlavně na hlavě), přecitlivělost na světlo a hluk, může být žízeň - BELLADONA 9 CH.
  • Horečka, která nastupuje pozvolna, zemdlelost, otupělost, leží v klidu v posteli (to je nápadné!), zimnice, bolest hlavy v oblasti čela a vrcholu hlavy, zchvácenost, NEMÁ žízeň - GELSEMIUM 9 CH.
  • Akutní vysoká teplota, zchvácenost, bolesti kloubů a zad, char. zhoršení klidem - takže se neustále převrací v posteli a nenalézá pohodlí, zachumlaný pod peřinou, poodhalí-li se, chvěje se zimou a kašle, char. VELKÁ žízeň, může se objevit opar či puchýřky na rtu - RHUS TOXICODENDRON 9 CH.
  • Trvající horečka, slabost a bolesti svalů, kloubů, kostí, zad, hlavy, celé tělo rozlámané, dominují bolesti OČÍ zhoršené tlakem na oční bulby, žízeň, často rýma a dráživý kašel - EUPATORIUM PERFOLIATUM 9 CH.
  • Spíše kolísavé mírné teploty, bolesti hlavy, zemdlelost, často suchý dráždivý kašel, vše i kašel se zhoršují pobybem! - leží klidně v posteli, při kašli si drží hrudník, veliká ŽÍZEŇ - BRYONIA 9 CH.
  • Teplota není příliš vysoká, obličej střídavě bledý a červený, kůže zavlhlá, char. bolesti uší, dráždivý suchý kašel a krvácení z nosu! - FERRUM PHOSPHORICUM 9 - 15 CH, v případě bolestí uší volit spíše ředění 15 CH.

PLANÉ NEŠTOVICE

  • Malé puchýřky naplněné průzračnou až lehce zakalenou tekutinou, v okolí červený lem, svědivé - RHUS TOXICODENDRON 9, 15 CH.
  • V pozdějším stadiu, když jsou puchýřky zanícené a pokryjí se bělohnědavými stroupky, pod nimi může být žlutý hnis - MEZEREUM 9 CH.
  • Na odstranění neštovicových modrofialových jizviček - ANTIMONIUM TARTARICUM 9 CH (zde používat 2 x denně 5 kulí na dobu min. 6 - 8 týdnů). Lék pomáhá zároveň při léčbě vlhkého kašle a zehlenění, kterým jsou neštovice často doprovázeny.

SPÁLA

  • Pozor, jedná se o infekci Streptokokem beta sk. A, nutno vzhledem k možným pozdním nežáducím účinkům léčit Penicilinem! Homeopatika pomohou pro snadnější zdolání choroby. Jedná se o akutní anginu s výrazně rudým krkem a bolestmi v krku, zduřelé uzliny na krku a horečka, výsev drobné červené vyrážky (jako husí kůže, ale červená) hlavně v podbřišku a v jamkách podpažních - BELLADONA 9 CH.

PŘÍUŠNICE

  • Zduření slinných žláz příušních - před ušima. Dnes jsou již všechny malé děti očkovány, choroba se proto vyskytuje minimálně - MERCURIUS SOLUBILIS 9 CH.

RÝMA

Opět v akutním stadiu podat na počátek 3 dávky OSCILICCOCINUM.

Rýma vodnatá
  • Vydatný a pálivý výtok z nosu, často smrká, má poté odřený nos a horní ret, sekrece je ZHORŠENÁ TEPLEM, svědění očí, které slzí, ale nepálí, kýchání - ALIUM CEPA 5 - 9 CH.
  • Silně pálivý a MÁLO hojný, vodnatý výtok z nosu, rozleptává horní ret, zejména po tom, co je dítě vystaveno prudkému chladu (např. vítr), výtok se ZLEPŠUJE teplem - ARSENICUM ALBUM 9 CH.
Rýma hlenovitá
  • Málo vydatný, hustý, prakticky nedráždivý výtok, spíše bezbarvý nebo bílý, dělá zaschlé stroupky v nosních dírkách, ztráta čichu, zalehké uši! zhoršené vlhkou zimou, často afty nebo opary a suchý kašel - KALIUM MURIATICUM 9 - 15 CH.
  • Táhnoucí se hlen, vydatný, jen málo dráždivý, barva průsvitná, chvílemi žlutá nebo zelená, ztráta čichu, "chrčení" - jak je dítě zahleněno, dráždivý kašel, který "bolí" - KALIUM SULPHURICUM 9 CH.
  • Sucho v nose, který je ucpaný večer a v noci, ale po ránu a přes den výtok hlenovitý žlutavé barvy, NEDRÁŽDIVÝ, zhoršení v teplém pokoji, zlepšení na vzduchu, suchý kašel v noci, vlhký ve dne, chrapot v teple zhoršený, bolesti - záněty uší - PULSATILLA  9 - 15 - 30 CH. POZOR! - u citlivých dětí může nízké ředění vyvolat zánět středního ucha! - proto dop. podávat raději ředění 15 nebo 30 CH!
Rýma hnisavá
  • Zpočátku pocit suchého a ucpaného nosu, tlak na kořeni nosu, později výtok zpočátku tekutý se mění na žlutozelený, táhnoucí se, vazký, přilnavý v nose, vznikají pružné, tvrdé, zaschlé, strupy, po jejich uvolnění je sliznice podrážděná a pálí, kašel, mohou být afty, zlepšení teplem - KALIUM BICHROMICUM 9 CH.
  • Husté nažloutlé, táhlé viskozní sekrec, okolo nosního otvoru ztvrdne, zatímco uvnitř nosu tekutá, zvolna stéká po zadní stěně do nosohltanu a dráždí ke kašli, afty nebo opary, často pálení nosu, v teple ucpaný nos - HYDRASTIS CANADENSIS 9 CH.
  • Při hnisavé rýmě je výhodné tyto 2 preparáty střídat! Navíc Hydrastis je výborný drenážní lék nosu, proto při takovýchto opakovaných rýmách doporučuji podávat 2 x 5 kuliček na delší dobu (min 8 - 10 týdnů).
  • Je li rýma nevýrazná a zároveň krvácení z nosu - FERRUM PHOSPHORICUM 15 CH a MILEFOLIUM 5 CH.

KAŠEL

Problematika kašle a jeho léčení a ovlivnění je tak složitá, že se omezím jen na základní léky a první pomoc.
Je-li kašel spíše:

  • vlhčí - podat homeopatický sirup STODAL 3 - 5 x denně 1 lžička
  • suchý, dráždivý - podat homeopatický sirup DROSETUX 3 - 5 x denně

AKUTNÍ LARYNGITIDA

Štěkavý kašel vzniklý náhle v noci, chrapot, dítě předtím jen lehce pokašlávalo nebo mělo rýmu, jde normálně spát a v noci se náhle probouzí ustrašené a začne vyluzovat zvláštní zvuky jakoby "kokrhalo", může ale nemusí být teplota (kdo to jednou zažil, ví o čem mluvím). POZOR! Dítě by samozřejmě měl vidět lékař!

Jako první pomoc dítě oblečte, posaďte se s ním před otevřené okno a nechte ho dýchat chladný vzduch (akutně zduřelá sliznice laryngu tak alespoň částečně oplaskne, dítě se zklidní). Dle stavu nechat dítě zkontrolovat na LSPP, kde by se mohla aplikovat inhalace dalších léků. Zde může ke zlepšení stavu pomoci ACONITUM NAPELLUS 15 CH, APIS MELLIFICA 30 CH, SAMBUCUS NIGRA 9 CH a SPONGIA TOSTA 9 CH - podávat nastřídačku a velmi často, cca co 15 min.!

Pokud už dítě prodělalo několik laryngitid po sobě, matky si často všimly, že už přes den před záchvatem se dítěti změnil hlas a začalo trochu jakoby chraptět - už v této době nutno podat HEPAR SULPHUR 5 nebo 9 CH a ze zkušeností vím, že tím mnohdy zabráníme nočnímu záchvatu.

Každopádně buďte obezřetní, dítě by měl vidět LÉKAŘ! Může hrozit riziko záměny za AKUTNÍ STENOZUJíCÍ EPIGLOTITIDU, která je na rozdíl od běžné laryngitidy způsobena bakterií (laryngitida je virového původu) Haemofilus influenzae - dojde k otoku záklopky hrtanové a dítě se bez pomoci lékařů může UDUSIT! Při akutní epiglotitidě dítě bolí v krku, většinou ale příliš nechraptí, většinou také ani moc nekašle, zato výrazně sliní tak, že mu sliny až vytékají z úst, neboť polykání dělá potíže, je výrazně zchvácené, má vysokou horečku, dítě vypadá celkově, že je vážně nemocné! - zde na nic nečekat a dítě VSEDĚ dopravit na nejbližší ambulanci!
Naštěstí existuje očkování proti této infekci a od 1.7.2001 jsou všichni kojenci, narození po této době, již povinně očkováni. V souvislosti s očkováním se už nyní jedná o vzácné onemocnění.

AKUTNÍ BRONCHITIS

  • Kašel vlhký, doprovázený zvracením hlenů, zlepšuje se klidem a zhoršuje pohybem, může být lehké krvácení z nosu, jazyk dítěte bývá většinou nepovleklý, dítě většinou nemá žízeň a sliní - IPECA 9 CH.
  • Dlouhodobější vlhký kašel, dítě je bledé, hustý sekret jde jen obtížně vykašlat, dává se v pozdějších fázích choroby, skleslost, ospalost - ANTIMONIUM TARTARICUM 9 CH.

CHRAPOT

  • Homeopatická směska HOMEOVOX - cucat jednu tabletu každou 1 - 2 hodinu.

ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA

Pozor! Ucho musí vždy vidět ORL lékař! A to i v případě, že chceme použít homeopatika, takže jen jako první pomoc:

  • Dítě má teplotu, která vzniká spíše pozvolna a není ani příliš vysoká, bledost obličeje se střídá se zčervenáním, může mít krvácení z nosu a dráživý kašel, stěžuje si na pobolívání ucha - FERRUM PHOSPHORICUM 15 - 30 CH.
  • Akutně vzniklá horečka, zčervenání obličeje, sálá z něj horko, bušení srdce, dítě se potí (hlavně na hlavě!), má pocit žízně a je přecitlivělé na světlo, hluky, otřesy, stěžuje si na výraznější bolesti ucha - BELLADONA 15 CH.
  • Oba léky se rozlišují i lokálně podle stavu ušního bubínku, čož vy, zvláště v noci, nepoznáte. Proto doporučuji jako první pomoc oba léky střídat. Výhodou je kombinovat je i s klasickou léčbou - Brufen nebo Ibuprofen sirup 4 x denně a lokálně do ucha kapat kapky Otobacid N a dávat chladné obklady.
  • Dítě se náhle v noci vzbudí, je výrazně úzkostné, neklidné, pláče, je zimomřivé, věší se na matku, bojí se, má výrazné bolesti uší hlavně v době 1 - 3 hodiny v noci, má intenzivní žízeň, ale jen na malá množstí tekutiny, bolesti uší se zlepšují teplem (dítě např. přikládá dlaň nebo pokrývku na ucho) - ARSENICUM ALBUM 15 CH.

ÚRAZY

Při jakémkoliv říznutí, škrábnutí, pochroumání svalů, cév, zlomenin nebo bouchnutí, kdy vznikají modřiny, je výborné použít ARNICA MONTANA 5 - 9 CH - často! Podává se i preventivně před jakýmkoliv chirugrickým výkonem 2 x 5 kulí.

ŘEZNÉ RÁNY
  • K Arnice ještě podat STAPHYSAGRIA 9 CH.
OKO
  • Monokl na oku - LEDUM PALUSTRE 5-9 CH.
  • Krvácení do spojivky - HAMAMELIS 5 CH.
  • Únava očí při práci s počítačem - RUTA GRAVEOLENS 5 CH.
VYMKNUTÍ KLOUBU
  • Selektivní účinek na vazivovou tkáň, šlachy, okostici, pohmoždění, bolesti se zhoršují klidem a zlepšují pohybem - RUTA GRAVEOLENS 5 - 9 CH.
  • Následky vymknutí, hlavně v pozdějších fázích rehabilitace, kdy se bolesti zhoršují v prvních fázích pohybu, později se bolest zmírňuje - RHUS TOXICODENDRON. 5 - 9 CH. Výhodné je kombinovat s lékem ARNICA 5 - 9 CH.
ZLOMENINY
  • Při jakýchkoliv zlomeninách ke zlepšení hojení kostí SYMPHYTUM 5 CH v  kombinaci s CALCAREA CARBONICA a PHOSPHORICA 9 CH - všechny alespoň 1 - 2 x denně 5 kulí minimálně 6 týdnů.
ZRANĚNÍ NERVOVÉ TKÁNĚ
  • Nesnesitelné bodavé bolesti, vystřelující podél nervů, zhoršení dotekem a otřesem, např. i při bolesti zubů nebo neuralgiích - HYPERICUM PERFORATUM 15 CH.
  • Jako pomocný lék po traumatech hlavy a mozku, po mozkové komoci - NATRUM SULPHURICUM 30 CH dlouhodobě.

PROBLÉMY S NEDOSTATEČNOU TVORBOU MATEŘSKÉHO MLÉKA

  • Důležitý je pitný režim matky, správné a časté (!) přikládání novorozence k prsu, psychická pohoda matky (!) a přidat RICINUS COMMUNIS 5 CH, AGNUS CACTUS 5 CH, nastřídačku při každém přiložení k prsu. Chceme - li tvorbu mléka zastavit, používáme stejné léky ale v ředění 30 CH!

Kontakt

MUDr. Květoslava Kacířová
Otakara Jeremiáše 1973/4
Ostrava Poruba
708 00


+420 596 411 359

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode