Zvýšená teplota a horečka u dětí

Kdy snižovat teplotu

Jak snižovat teplotu

Měření teploty

Horečka není nemoc, ale příznak nemoci. Zvýšená teplota je jedním z obranných mechanismů organismu proti infekci.

Vysoká teplota nesouvisí vždy přímo úměrně se stupněm závažnosti onemocnění. U relativně lehkého virového onemocnění se mohou objevit velice vysoké teploty (přes 39 °C). Některé děti jsou náchylnější k vysokým teplotám i při relativně lehkých onemocněních. Jako extrémní horečku (hyperpyrexii) označujeme teplotu nad 40 °C.

Vysoká teplota nevede v naprosté většině k poškození mozku. Febrilní křeče (křeče z vysoké teploty) se objevují až u 5 % dětí a mají obvykle lehký průběh.

Kdy snižovat teplotu

Obecně se snažte snižovat teplotu, až když stoupne nad 38 až 38,5 °C. Děti tyto teploty ještě dobře tolerují a antipyretika je potřeba podávat jen pokud se při teplotách dítě necítí dobře. Při teplotě nad 38 °C se podává co 8 hod. Diazepam podle váhy dítěte. Důležité je dodržovat pitný režim aby děti nezdehydrovaly !!!!!

Jak snižovat teplotu

  • Fyzikální chlazení
  • Léky
  • Homeopatika

Měření teploty

Měření rektální teploty je nejpřesnější a používá se u kojenců. U starších dětí měříme teplotu v podpaží. Rektální teplota (měřená v řitním otvoru) je přibližně o 0,2 °C vyšší než v podpaží. Teplota naměřená v podpaží neodráží přesně teplotu těla.

Špičku teploměru zasuňte do podpaží. Dítě si pokrčí ruku v lokti a přitáhne si ji na hrudník. Teploměr takto drží 4–5 minut. Teplotu můžete při nejasnostech porovnat s teplotou rektální. Normální teplota těla se pohybuje mezi 36 až 37 °C. Teplota kolísá během dne, nejnižší je časně ráno a nejvyšší v pozdním odpoledni.

U dětí do 5 let neměříme teplotu v ústech, aby omylem nerozkously a nespolkly části teploměru.

 

Kontakt

MUDr. Květoslava Kacířová
Otakara Jeremiáše 1973/4
Ostrava Poruba
708 00


+420 596 411 359

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode